LENOVO Legion 5 15AHP10 83M0001SSC
Specifikacije
| Processor / Chipset | |
| CPU: | AMD Ryzen 7 260 / 3.8 GHz |
| Max Turbo Speed: | 5.1 GHz |
| Number of Cores: | 8-core |
| Cache: | L3 – 16 MB |
| Features: | Integrated memory controller |
| Neural Processor Unit (NPU) | |
| Neural Processor Unit (NPU): | AMD Ryzen AI |
| NPU Performance Up To (TOPS): | 16 TOPS |
| Memory | |
| RAM: | 32 GB (2 x 16 GB) |
| Max RAM Supported: | 32 GB |
| Technology: | DDR5 SDRAM |
| Speed: | 5600 MT/s |
| Rated Speed: | 5600 MT/s |
| Form Factor: | SO-DIMM 262-pin |
| Slots Qty: | 2 |
| Empty Slots: | 0 |
| Storage | |
| Main Storage: | 1 TB SSD M.2 2242 PCIe 4.0 x4 – SK Hynix |
| Display | |
| Type: | 15.1″ OLED |
| Resolution: | 2560 x 1600 (WQXGA) |
| V-Sync Rate at Max Res.: | 165 Hz |
| Widescreen: | Yes |
| Image Aspect Ratio: | 16:10 |
| Image Brightness: | 500 cd/m² |
| Horizontal Viewing Angle: | +89 / -89 |
| Vertical Viewing Angle: | +89 / -89 |
| Colour Gamut: | 100% DCI-P3 |
| Features: | Glossy, Flicker Free technology, Low Blue Light technology, 1 ms response rate, Dolby Vision, HDR 600 True Black, High Gaming Performance Technology |
| Audio & Video | |
| Multi-GPU Configuration: | 1 single GPU card / integrated GPU |
| Graphics Processor: | NVIDIA GeForce RTX 5050 / AMD Radeon 780M |
| Video Memory: | 8 GB GDDR6 SDRAM |
| Max Monitors Supported: | 3 external monitor(s) |
| Gaming: | Yes |
| Camera: | Yes |
| Resolution: | 5 Megapixel |
| Camera Features: | Fixed focus, e-camera shutter |
| Sound: | Stereo speakers, dual array microphone |
| Codec: | Realtek ALC3287 |
| Compliant Standards: | High Definition Audio |
| Audio Features: | Output: Harman audio technology, Nahimic audio |
| Input | |
| Type: | Keyboard, touchpad |
| Keyboard Backlight: | Yes (RGB) |
| Keyboard Layout: | Slovenian |
| Numeric Keypad: | Yes |
| Features: | Multi-touch touchpad, buttonless touchpad, precision touchpad, 24 RGB zones, Copilot key |
| Communications | |
| Wireless: | 802.11a/b/g/n/ac/ax/be, Bluetooth 5.4 |
| Wireless Controller: | M.2 Card |
| Network Interface: | Gigabit Ethernet |
| Features: | Wake-on-LAN (WOL), dual stream (2×2) |
| Battery | |
| Technology: | 4-cell lithium polymer |
| Capacity: | 80 Wh |
| Run Time: | Up to 9.6 hours |
| Battery Run Time: | Local video (1080p) playback time (150 nits): up to 9.6 hours |
| AC Adapter | |
| Input: | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Output: | 245 Watt |
| Connections & Expansion | |
| Slots: | 2 x M.2 (PCI Express 4.0 x4) (1 free) |
| Interfaces Details: | 2 x USB 3.2 Gen 1 USB 3.2 Gen 1 (Always On) USB-C 3.2 Gen 2 (supports DisplayPort 2.1 Alt Mode) (100W power delivery) USB4/DisplayPort 1.4 HDMI (8K support) Headphone/microphone combo jack (mini-phone 3.5 mm) |
| Miscellaneous | |
| Colour: | Eclipse black |
| Case Material: | Aluminium (top), polycarbonate ABS (bottom), 15% Talc (bottom) |
| Surface Finish: | Aluminum anodizing stamping with sandblasting |
| Security: | Firmware Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip |
| Features: | Administrator password, hard drive password, power-on password, RapidCharge, self-healing BIOS |
| Included Accessories: | Power adapter |
| Compliant Standards: | RoHS, Energy-Related Products (ErP) Lot 6, Energy-Related Products (ErP) Lot 26, TUV Rheinland Low Blue Light (Hardware Solution), TUV Rheinland High Gaming Performance |
| Localization: | Region: Croatia |
| Dimensions & Weight | |
| Dimensions (WxDxH): | 34.49 cm x 25.535 cm x 2.154 cm |
| Weight: | 1.9 kg |
24
Detaljnije informacije o proizvodu pogledajte ovdje.










