ASUS TUF GAMING B550-PLUS AM4 ATX
Šifra artikla: TUF GAMING B550-PLUS
Specifikacije
| General | |
| Product Type: | Motherboard – ATX |
| Chipset Type: | AMD B550 |
| Processor Socket: | Socket AM4 |
| Max Processors Qty: | 1 |
| Compatible Processors: | Ryzen (supports 3rd Generation Ryzen) |
| Supported RAM | |
| Max Size: | 128 GB |
| Technology: | DDR4 |
| Bus Clock: | 2400 MHz, 2133 MHz, 2800 MHz, 3000 MHz, 2666 MHz, 3466 MHz (O.C.), 3600 MHz (O.C.), 3866 MHz (O.C.), 4000 MHz (O.C.), 4400 MHz (O.C.), 4600 MHz (O.C.), 3200 MHz |
| Registered or Buffered: | Unbuffered |
| Audio | |
| Type: | HD Audio (8-channel) |
| Audio Codec: | Realtek ALCS1200A |
| Compliant Standards: | High Definition Audio, DTS Custom |
| LAN | |
| Network Controller: | Realtek RTL8125B |
| Network Interfaces: | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Expansion / Connectivity | |
| Expansion Slots: | 1 x CPU 4 x DIMM 288-pin 1 x PCIe 4.0 x16 3 x PCIe 3.0 x1 1 x PCIe 3.0 x16 (x4 mode (x2 mode if PCI Express 3.0 x1 slot is occupied)) 1 x M.2 socket (Key E) |
| Storage Interfaces: | SATA-600 -connectors: 6 x 7pin Serial ATA – RAID 0 / RAID 1 / RAID 10 SATA-600 / PCIe 4.0 -connectors: 1 x M.2 SATA-600 / PCIe 3.0 -connectors: 1 x M.2 |
| Interfaces: | 1 x DisplayPort 1 x HDMI 1 x LAN (2.5Gigabit Ethernet) 4 x USB 3.2 Gen 1 1 x USB 3.2 Gen 2 1 x audio line-in – mini-jack 1 x audio line-out – mini-jack 1 x microphone – mini-jack 1 x TOSLINK 1 x USB-C Gen2 2 x USB 2.0 1 x audio line-out (rear) – mini-jack 1 x audio line-out (center/subwoofer) – mini-jack |
| Internal Interfaces: | 4 x USB 2.0 – header 2 x USB 3.2 Gen 1 – header 1 x audio – header 1 x serial – header |
| Power Connectors: | 24-pin main power connector, 8-pin ATX12V connector |
| Features | |
| BIOS Type: | AMI |
| BIOS Features: | BIOS FlashBack, UEFI BIOS, ASUS EZ Flash 3 |
| Sleep / Wake Up: | Wake on LAN (WOL) |
| Hardware Features: | Jack retasking, ASUS Q-Design, ASUS TurboV EVO, Q-DIMM, ASUS EZ DIY, Q-LED, Q-Slot, CrashFree BIOS 3, audio jack detect technology, ASUS EPU (Energy Processing Unit), ASUS DIGI+ VRM, AMD CrossFireX technology support, ASUS Enhanced DRAM Overcurrent Protection, Preboot eXecution Environment (PXE), Turbo LAN, ASUS Fan Xpert 2+, TUF LANGuard, ASUS Overvoltage Protection, ASUS SafeSlot, ASUS ProCool, ASUS TUF Protection, ASUS Aura Sync, Armoury Crate |
| Miscellaneous | |
| Included Accessories: | 1 x M.2 screw, I/O back cover, TUF stickers, rubber pad |
| Cables Included: | 2 x Serial ATA cable |
| Software Included: | Drivers & Utilities, ASUS AI Charger, ASUS CPU-Z, ASUS AI Suite III, ASUS EZ Update, DAEMON Tools, WinRAR, Norton AntiVirus (60 days trial) |
| Compliant Standards: | DisplayPort 1.4 |
| Width: | 30.5 cm |
| Depth: | 24.4 cm |
36
Detaljnije informacije o proizvodu pogledajte ovdje.










