Asus TUF Gaming A15 FA507NV-LP020W (90NR0E85-M00620)
Šifra artikla: 90NR0E85-M00620
Specifikacije
| Operating System: | Windows 11 Home |
| Processor / Chipset | |
| CPU: | AMD Ryzen 7 7735HS |
| Max Turbo Speed: | 4.7 GHz |
| Number of Cores: | 8-core |
| Cache: | L3 – 16 MB |
| Memory | |
| RAM: | 16 GB (1 x 16 GB) |
| Max RAM Supported: | 32 GB |
| Technology: | DDR5 SDRAM |
| Form Factor: | SO-DIMM 262-pin |
| Slots Qty: | 2 |
| Empty Slots: | 1 |
| Storage | |
| Main Storage: | 1 TB SSD M.2 PCIe 4.0 – NVM Express (NVMe) |
| Display | |
| Type: | 15.6″ |
| Resolution: | 1920 x 1080 (Full HD) |
| V-Sync Rate at Max Res.: | 144 Hz |
| Widescreen: | Yes |
| Image Aspect Ratio: | 16:9 |
| Colour Gamut: | 100% sRGB, 75.35% Adobe RGB |
| Features: | Anti-glare, NVIDIA G-SYNC compatible, IPS-level |
| Audio & Video | |
| Multi-GPU Configuration: | 1 single GPU card / integrated GPU |
| Graphics Processor: | NVIDIA GeForce RTX 4060 / AMD Radeon 660M |
| Video Memory: | 8 GB GDDR6 SDRAM |
| Video System Features: | Max-Q design, Dynamic Boost, MUX Switch, NVIDIA Advanced Optimus, NVIDIA DLSS 3, NVIDIA Studio |
| Gaming: | Yes |
| Camera: | Yes – 720p |
| Sound: | Stereo speakers, array microphone |
| Compliant Standards: | Dolby Atmos |
| Audio Features: | Output: Hi-Res Audio; Input: AI noise cancelling, near-field, far-field |
| Input | |
| Type: | Keyboard, touchpad |
| Keyboard Backlight: | Yes (RGB) |
| Numeric Keypad: | Yes |
| Features: | Chiclet keyboard, marked WASD, 1 RGB zone, 1.7mm travel distance, ASUS Overstroke technology |
| Communications | |
| Wireless: | 802.11a/b/g/n/ac/ax, Bluetooth 5.3 |
| Network Interface: | Gigabit Ethernet |
| Features: | Dual stream (2×2) |
| Battery | |
| Technology: | 4-cell Lithium Ion |
| Capacity: | 90 Wh |
| AC Adapter | |
| Input: | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Output: | 240 Watt, 20 V, 12 A |
| Connections & Expansion | |
| Slots: | 2 x M.2 (PCI Express 4.0) (1 free) |
| Interfaces Details: | Headphone/microphone combo jack USB-C 3.2 Gen 2 (supports DisplayPort Alt Mode) (Power Delivery) 2 x USB 3.2 Gen 1 USB-C (supports Thunderbolt 4, DisplayPort Alt Mode) LAN HDMI |
| Software | |
| Software Included: | Xbox Game Pass Ultimate (3 months), Microsoft 365 (1 month trial) |
| Miscellaneous | |
| Security: | Firmware Trusted Platform Module (TPM) Security Chip |
| Features: | MIL-STD-810H tested, BIOS protection, Arc Flow Fans, Cortana support, 0dB Ambient Cooling, AMD Ryzen AI |
| Theft/Intrusion Protection: | Security lock slot (cable lock sold separately) |
| Security Slot Type: | Kensington security slot |
| Included Accessories: | Power adapter |
| Dimensions & Weight | |
| Dimensions (WxDxH): | 35.4 cm x 25.1 cm x 2.49 cm |
| Weight: | 2.2 kg |
24
Detaljnije informacije o proizvodu pogledajte ovdje.










