Asus ROG Strix SCAR 16 G634JYR-RA050X (90NR0IJ2-M001X0)
Šifra artikla: 90NR0IJ2-M001X0
Specifikacije
| Processor / Chipset | |
| CPU: | Intel Core i9 (14th Gen) i9-14900HX / 2.2 GHz |
| Max Turbo Speed: | 5.8 GHz |
| Number of Cores: | 24-core |
| Cache: | 36 MB |
| Chipset: | Mobile Intel HM770 Express |
| Features: | Intel Smart Cache |
| Memory | |
| RAM: | 16 GB (2 x 16 GB) |
| Max RAM Supported: | 32 GB |
| Technology: | DDR5 SDRAM |
| Speed: | 5600 MHz |
| Rated Speed: | 5600 MHz |
| Form Factor: | SO-DIMM 262-pin |
| Slots Qty: | 2 |
| Empty Slots: | 0 |
| Storage | |
| Main Storage: | 1 TB SSD M.2 PCIe 4.0 – NVM Express (NVMe), Performance |
| Display | |
| Type: | 16″ |
| LCD Backlight Technology: | Mini LED backlight |
| Resolution: | 2560 x 1600 (WQXGA) |
| V-Sync Rate at Max Res.: | 240 Hz |
| Widescreen: | Yes |
| Image Aspect Ratio: | 16:10 |
| Image Brightness: | 1100 cd/m² |
| Colour Gamut: | 100% DCI-P3 |
| Features: | Anti-glare, NVIDIA G-SYNC compatible, Adaptive-Sync technology, HDR (high dynamic range), 3 ms response rate, Pantone Validated, Dolby Vision, 90% screen-to-body ratio |
| Audio & Video | |
| Multi-GPU Configuration: | 1 single GPU card / integrated GPU |
| Graphics Processor: | NVIDIA GeForce RTX 4090 / Intel UHD Graphics |
| Video Memory: | 16 GB GDDR6 SDRAM |
| Video System Features: | ROG Boost, Dynamic Boost, MUX Switch, NVIDIA Advanced Optimus |
| Gaming: | Yes |
| Camera: | Yes – 720p |
| Sound: | Four speakers, array microphone |
| Compliant Standards: | Dolby Atmos |
| Audio Features: | Output: Smart Amplification technology, Hi-Res Audio; Input: AI noise cancelling |
| Input | |
| Type: | Keyboard, NumberPad |
| Keyboard Backlight: | Yes (RGB) |
| Features: | Chiclet keyboard, N-key rollover, per-key RGB, 2mm travel distance, ASUS Overstroke technology |
| Communications | |
| Wireless: | 802.11a/b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6E), Bluetooth 5.3 |
| Network Interface: | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Features: | Dual stream (2×2) |
| Battery | |
| Technology: | 4-cell Lithium Ion |
| Capacity: | 90 Wh |
| AC Adapter | |
| Input: | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Output: | 330 Watt, 20 V, 16.5 A |
| Connections & Expansion | |
| Interfaces Details: | LAN Headphone/microphone combo jack HDMI 2 x USB 3.2 Gen 2 USB-C 3.2 Gen 2 (supports DisplayPort Alt Mode) (Power Delivery) Thunderbolt 4 (supports DisplayPort) |
| Software | |
| Software Included: | McAfee (30 days trial), Xbox Game Pass (3 months), Microsoft 365 (1 month trial) |
| Miscellaneous | |
| Colour: | Off black |
| Security: | Firmware Trusted Platform Module (TPM) Security Chip |
| Features: | ASUS Aura Sync technology, Aura Sync light bar, Thermal Grizzly Conductonaut, BIOS protection, Aura Sync logo, ROG Intelligent Cooling, Cortana support, Aura Sync Rear Glow, 0dB Ambient Cooling, ROG Nebula HDR Display |
| Included Accessories: | Power adapter, ASUS ROG backpack, customisable armor cap |
| Compliant Standards: | TUV Rheinland Low Blue Light Certification |
| Dimensions & Weight | |
| Dimensions (WxDxH): | 35.4 cm x 26.4 cm x 3.04 cm |
| Weight: | 2.65 kg |
24
Detaljnije informacije o proizvodu pogledajte ovdje.










