Asus ROG Strix G16 (90NR0IG5-M003R0)
Šifra artikla: 90NR0IG5-M003R0
Specifikacije
| Processor / Chipset | |
| CPU: | Intel Core i9 (14th Gen) i9-14900HX / 2.2 GHz |
| Max Turbo Speed: | 5.8 GHz |
| Number of Cores: | 24-core |
| Cache: | 36 MB |
| Chipset: | Intel HM770 |
| Features: | Intel Smart Cache |
| Memory | |
| RAM: | 32 GB (2 x 16 GB) |
| Max RAM Supported: | 32 GB |
| Technology: | DDR5 SDRAM |
| Speed: | 5600 MHz |
| Rated Speed: | 5600 MHz |
| Form Factor: | SO-DIMM 262-pin |
| Slots Qty: | 2 |
| Empty Slots: | 0 |
| Storage | |
| Main Storage: | 1 TB SSD M.2 PCIe 4.0 – NVM Express (NVMe) |
| Display | |
| Type: | 16″ |
| Resolution: | 2560 x 1600 (WQXGA) |
| V-Sync Rate at Max Res.: | 240 Hz |
| Widescreen: | Yes |
| Image Aspect Ratio: | 16:10 |
| Image Brightness: | 500 cd/m² |
| Colour Gamut: | 100% DCI-P3 |
| Features: | Anti-glare, NVIDIA G-SYNC compatible, 3 ms response rate, Pantone Validated, IPS-level, Dolby Vision, 90% screen-to-body ratio |
| Audio & Video | |
| Multi-GPU Configuration: | 1 single GPU card / integrated GPU |
| Graphics Processor: | NVIDIA GeForce RTX 4070 / Intel UHD Graphics |
| Video Memory: | 8 GB GDDR6 SDRAM |
| Video System Features: | ROG Boost, Dynamic Boost, MUX Switch, NVIDIA Advanced Optimus |
| Gaming: | Yes |
| Camera: | Yes – 720p |
| Sound: | Dual speakers, array microphone |
| Compliant Standards: | Dolby Atmos |
| Audio Features: | Output: Smart Amplification technology, Hi-Res Audio; Input: AI noise cancelling, near-field, far-field |
| Input | |
| Type: | Keyboard, touchpad |
| Keyboard Backlight: | Yes (RGB) |
| Features: | Chiclet keyboard, 4 RGB zones, per-key RGB, 1.9mm travel distance, ASUS Overstroke technology, large touchpad, 5 hot keys, CoolZone cooling technology |
| Communications | |
| Wireless: | 802.11a/b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6E), Bluetooth 5.3 |
| Network Interface: | Gigabit Ethernet |
| Features: | Dual stream (2×2) |
| Battery | |
| Technology: | 4-cell Lithium Ion |
| Capacity: | 90 Wh |
| AC Adapter | |
| Input: | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Output: | 280 Watt, 20 V, 14 A |
| Connections & Expansion | |
| Interfaces Details: | USB-C 3.2 Gen 2 (supports DisplayPort Alt Mode) (Power Delivery) 2 x USB 3.2 Gen 2 Thunderbolt 4 (supports DisplayPort) HDMI Headphone/microphone combo jack LAN |
| Miscellaneous | |
| Colour: | Eclipse grey |
| Security: | Firmware Trusted Platform Module (TPM) Security Chip |
| Features: | Integrated dust filters, ASUS Aura Sync technology, Aura Sync light bar, BIOS protection, ROG Intelligent Cooling, Cortana support, ROG Nebula Display, Thermal Grizzly Conductonaut Extreme, 0dB Ambient Cooling, Tri-Fan Technology |
| Included Accessories: | Power adapter |
| Compliant Standards: | TUV Rheinland Low Blue Light (Software Solution) |
| Dimensions & Weight | |
| Dimensions (WxDxH): | 35.4 cm x 26.4 cm x 3.04 cm |
| Weight: | 2.5 kg |
24
Detaljnije informacije o proizvodu pogledajte ovdje.










