ASUS ROG STRIX B850-A GAMING WIFI MB
Šifra artikla: ROG STRIX B850-A GAMING WIFI
Specifikacije
| General | |
| Product Type: | Motherboard – ATX |
| Chipset Type: | AMD B850 |
| Processor Socket: | Socket AM5 |
| Max Processors Qty: | 1 |
| Compatible Processors: | (supports Ryzen 7000/8000/9000 Series) |
| Supported RAM | |
| Max Size: | 192 GB |
| Technology: | DDR5 |
| Bus Clock: | 4000 MHz (O.C.) |
| Supported RAM Integrity Check: | On-die ECC, non-ECC, ECC |
| Registered or Buffered: | Unbuffered |
| Features: | Dual channel memory architecture, AMD EXPO technology |
| Audio | |
| Type: | HD Audio (8-channel) |
| Audio Codec: | SupremeFX (ALC4080) |
| Compliant Standards: | High Definition Audio |
| LAN | |
| Network Interfaces: | 802.11a/b/g/n/ac/ax/be (Wi-Fi 7), Bluetooth 5.4, 2.5 Gigabit Ethernet |
| Expansion / Connectivity | |
| Expansion Slots: | 1 x CPU 4 x DIMM 288-pin 1 x PCIe 5.0 x16 1 x PCIe 4.0 x16 (x4 mode) 1 x M.2 socket (2242/2260/2280 M.2 Key M slot) 2 x M.2 socket (2280 M.2 Key M slot) 1 x M.2 socket (2280/22110 M.2 Key M slot) |
| Storage Interfaces: | SATA-600 -connectors: 2 x 7pin Serial ATA PCIe 5.0 -connectors: 1 x M.2 – RAID 0 / RAID 1 / RAID 10 / RAID 5 PCIe 4.0 -connectors: 3 x M.2 – RAID 0 / RAID 1 / RAID 10 / RAID 5 |
| RAID Features: | AMD RAID Xpert2 Technology |
| Interfaces: | 1 x LAN (2.5Gigabit Ethernet) 1 x HDMI 1 x DisplayPort 1 x USB-C 3.2 Gen2x2 3 x USB 3.2 Gen 2 1 x USB-C 3.2 Gen 2 4 x USB 3.2 Gen 1 2 x USB 2.0 2 x aerial 1 x audio line-out – mini-jack 1 x microphone – mini-jack 1 x SPDIF out |
| Internal Interfaces: | 1 x USB-C 3.2 Gen 2 – header 2 x USB 3.2 Gen 1 – header 4 x USB 2.0 – header 1 x audio – header 1 x Thunderbolt 4 – header |
| Power Connectors: | 24-pin main power connector, 2 x 8-pin ATX12V connectors |
| Features | |
| BIOS Type: | AMI |
| BIOS Features: | UEFI BIOS, ASUS EZ Flash 3, ASUS UEFI BIOS EZ Mode |
| Sleep / Wake Up: | Wake on LAN (WOL), wake on PME |
| Hardware Features: | 5K Black Metallic Capacitors, ASUS Extreme Engine Digi+, ASUS EZ DIY, ASUS Q-Design, M.2 heatsink, M.2 heatsink backplate, M.2 Q-Latch, M.2 Q-Release, M.2 Q-Slide, PCIe Slot Q-Release, Q-Antenna, Q-Dashboard, Q-DIMM, Q-LED, Q-Slot, ASUS ProCool, ASUS SafeDIMM, ASUS SafeSlot, BIOS FlashBack button, BIOS FlashBack LED, Clear CMOS Button, pre-mounted I/O shield, ASUS Aura Sync, Preboot eXecution Environment (PXE), CrashFree BIOS 3, ASUS Enhanced Memory Profile (AEMP), LANGuard, AI Networking II, 14+2+2 Phase Power Design, DIY Friendly Design, chipset heatsink, AMD Precision Boost Overdrive (PBO) |
| Miscellaneous | |
| Included Accessories: | ASUS Wi-Fi Q-antenna, 4 x M.2 rubbers, cable ties, M.2 Q-Latch, M.2 Q-Slide, ROG key chain, ROG Strix sticker |
| Cables Included: | 2 x Serial ATA cable |
| Compliant Standards: | DisplayPort 1.4 |
| Width: | 30.5 cm |
| Depth: | 24.4 cm |
36
Detaljnije informacije o proizvodu pogledajte ovdje.










