Lenovo IdeaPad 5 Pro 83D20043SC
Specifikacije
| Processor / Chipset | |
| CPU: | Intel Core Ultra 5 (Series 1) 125H / 1.2 GHz |
| Max Turbo Speed: | 4.5 GHz |
| Number of Cores: | 14-core |
| Cache: | L3 – 18 MB |
| Features: | Integrated memory controller, Intel AI Boost NPU |
| Memory | |
| RAM: | 16 GB (provided memory is soldered) |
| Technology: | LPDDR5X SDRAM |
| Speed: | 3734 MHz |
| Rated Speed: | 3734 MHz |
| Storage | |
| Main Storage: | 1 TB SSD M.2 2242 PCIe 4.0 x4 – NVM Express (NVMe) |
| Display | |
| Type: | 14″ – IPS |
| Resolution: | 2880 x 1800 (2.8K) |
| V-Sync Rate at Max Res.: | 120 Hz |
| Widescreen: | Yes |
| Image Aspect Ratio: | 16:10 |
| Image Brightness: | 400 cd/m² |
| Horizontal Viewing Angle: | +89 / -89 |
| Vertical Viewing Angle: | +89 / -89 |
| Colour Gamut: | 100% sRGB |
| Features: | Anti-glare, Eyesafe technology |
| Audio & Video | |
| Graphics Processor: | Intel Arc Graphics |
| Max Monitors Supported: | 3 external monitor(s) |
| Video System Features: | Functions as Intel graphics (for single-channel memory) |
| Camera: | Yes – 1080p |
| Camera Features: | Privacy shutter, IR camera, Windows Hello, fixed focus |
| Sound: | Stereo speakers, dual array microphone |
| Codec: | Realtek ALC3306 |
| Compliant Standards: | High Definition Audio, Dolby Atmos |
| Input | |
| Type: | Keyboard, touchpad |
| Keyboard Backlight: | Yes |
| Keyboard Layout: | Slovenian |
| Features: | Copilot key, buttonless touchpad, glass touchpad, multi-touch touchpad, precision touchpad |
| Communications | |
| Wireless: | 802.11a/b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6E), Bluetooth 5.3 |
| Wireless Controller: | M.2 Card |
| Features: | Dual stream (2×2) |
| Battery | |
| Technology: | Lithium polymer |
| Capacity: | 84 Wh |
| Run Time: | Up to 25 hours |
| Battery Run Time: | Local video (1080p) playback time (150 nits): up to 25 hour(s) |
| AC Adapter | |
| Input: | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Output: | 100 Watt |
| Connections & Expansion | |
| Slots: | 2 x M.2 (PCI Express 4.0 x4) (1 free) |
| Interfaces Details: | USB 3.2 Gen 1 USB 3.2 Gen 1 (Always On) USB-C 3.2 Gen 2 (supports DisplayPort 1.4 Alt Mode) (Power Delivery 3.0) USB4 (supports Thunderbolt 4, DisplayPort 1.4 Alt Mode) (Power Delivery 3.0) HDMI (4K support) Headphone/microphone combo jack |
| Memory Card Reader: | Yes (SD Card) |
24
Detaljnije informacije o proizvodu pogledajte ovdje.










