EPSON EcoTank L4360 MFP Black
Specifikacije
| General | |
| Device Type: | Multifunction printer |
| Printing Technology: | Ink-jet – colour |
| Display Diagonal Size: | 1.44″ |
| Display Colour Support: | Colour |
| Connection Availability: | Yes |
| Interface: | USB 2.0, Wi-Fi(n) |
| AirPrint Enabled: | Yes |
| Office Machine Features: | Scan to PDF |
| Enclosure Colour: | Black |
| Copying | |
| Max Copying Speed: | Up to 11 ppm (mono) / up to 5.5 ppm (colour) |
| Preset Enlargements: | 400% |
| Preset Reductions: | 25% |
| Maximum Copies: | 99 |
| Printing | |
| Inkjet Technology: | Epson PrecisionCore |
| Nozzle Configuration: | 400 nozzles (black), 128 nozzles (per colour) |
| Refillable Tank: | Yes |
| Ink Refill System: | Ink Tank System (ITS) |
| Max Printing Resolution: | Up to 4800 x 1200 dpi (mono) / up to 4800 x 1200 dpi (colour) |
| Max Printing Resolution Class: | Up to 4800 x 1200 dpi (mono) / up to 4800 x 1200 dpi (colour) |
| Max Printing Speed: | Up to 15 ppm (mono) / up to 8 ppm (colour) |
| Ink Cartridge Configuration: | 4 individual ink tanks |
| Ink Palette Supported (Colours): | Cyan, magenta, yellow, black |
| Colour: | 4-ink |
| Minimum Ink Droplet Size: | 3.3 pl |
| Automatic Duplexing: | Yes |
| First Print Out Time B/W: | 9 sec |
| First Print Out Time Colour: | 15 sec |
| Scanning | |
| Scan Element: | CIS |
| Optical Resolution: | 1200 x 2400 dpi |
| Colour Depth: | 24-bit |
| Document & Media Handling | |
| Original Type: | Sheets |
| Max Media Size: | A4/Legal |
| Min Media Weight: | 64 g/m² |
| Max Media Weight: | 300 g/m² |
| Supported Media Type: | Envelopes, plain paper, glossy photo paper |
| Supported Media Sizes: | A4 (210 x 297 mm), A5 (148 x 210 mm), A6 (105 x 148 mm), ANSI A (Letter) (216 x 279 mm), Legal (216 x 356 mm), 100 x 150 mm, 130 x 180 mm, B5 (176 x 250 mm) |
| Supported Envelope Sizes: | US No 10 (104.7 x 241.3 mm), International DL (110 x 220 mm), International C6 (114 x 162 mm) |
| Standard Media Capacity: | 100 sheets |
| Output Trays Capacity: | 30 sheets |
| Document & Media Handling Details: | Input tray – 100 sheets Output tray – 30 sheets |
| Speed Details: | Printing: up to 15 ppm – B/W (ISO/IEC 24734) Printing: up to 8 ppm – colour (ISO/IEC 24734) Printing: up to 33 ppm – B/W Printing: up to 20 ppm – colour Printing: up to 6.5 ppm (A4) – B/W duplex (ISO/IEC 24734) Printing: up to 4.5 ppm (A4) – colour duplex (ISO/IEC 24734) Scanning: – B/W (200 dpi) Scanning: – colour (200 dpi) |
| Connections | |
| Interfaces: | 1 x USB 2.0 |
| Security Protocols & Features: | Wi-Fi Direct, WEP, WPA-PSK, TKIP, AES, WPA2-PSK, WPA3-SAE |
| Operating System Support: | MS Windows Server 2019, MS Windows Server 2022, MS Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows 10, Windows 11, MS Windows Server 2008, MS Windows Server 2012, MS Windows Server 2016, MS Windows Server 2025, Apple Mac OS X 10.9.5 or later, Apple Mac OS X 11 or later |
| Power | |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60Hz) |
| Power Consumption Operational: | 13 Watt |
| Power Consumption Standby: | 6.2 Watt |
| Power Consumption Sleep: | 0.6 Watt |
| Miscellaneous | |
| Consumables Included: | 1 x ink bottle (black) – up to 8500 pages 1 x ink bottle (cyan) – up to 6500 pages 1 x ink bottle (magenta) – up to 6500 pages 1 x ink bottle (yellow) – up to 6500 pages |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support: | Limited warranty – 1 year or 50,000 pages – carry-in |
| Dimensions & Weight | |
| Width: | 37.5 cm |
| Depth: | 34.7 cm |
| Height: | 18.7 cm |
| Weight: | 5.2 kg |
12
Detaljnije informacije o proizvodu pogledajte ovdje.










